Symbole Igrzysk Olimpijskich – część 2


Symbolika zawarta w ceremoniale olimpijskim ma obrazować podstawowe założenia idei olimpijskiej, tzn. szlachetną rywalizację wszystkich sportowców, przyjaźń młodzieży całego świata, a także łączność z ideałami sportu starożytnego. W poprzenim artykule przywołaliśmy historię olimpijskiego motta, kół, flagi oraz maskotek. Teraz czas przedstawić kolejne symbole olimpijskie. Zapraszamy! 

Symbole Igrzysk Olimpijskich – część 2

Źródło: https://pixabay.com/pl/vancouver-kanada-olimpiada-389387/

Przysięga olimpijska

Przysięgę olimpijską, napisaną przez de Coubertina, składał po raz pierwszy w imieniu wszystkich sportowców belgijski szermierz Victor Boin podczas ceremonii otwarcia igrzysk w 1920 roku w Antwerpii. Pierwszą sportsmenką, która składała przysięgę była Heidi Schuller. Odbyło się to podczas Igrzysk w Monachium w 1972 roku. Od 1984 roku sportowcy składając przysięgę trzymają w lewej ręce róg flagi olimpijskiej i flagi narodowej, prawą mają uniesioną do góry. Od 1968 roku przysięgają również sędziowie, wypowiadając następujące słowa: "- W imieniu wszystkich sędziów i działaczy przyrzekam, że na obecnych igrzyskach olimpijskich będziemy wypełniać nasze funkcje z całą bezstronnością, w poszanowaniu przepisów oraz z wiernością dla zasad prawdziwego ducha sportowego". 

Ogień olimpijski

Ogień, zapalany od promieni słonecznych w ruinach świątyni Hery w Olimpii, po raz pierwszy zapłonął na stadionie w Amsterdamie w 1928 roku. Symbolizuje czystość igrzysk i dążenie do perfekcji w rywalizacji sportowej. Po raz pierwszy był niesiony przez uczestników sztafety do Stadionu Olimpijskiego w Berlinie w 1936 roku. Sztafeta ma stanowić łącznik między antycznymi igrzyskami a ich nowożytną kontynuacją oraz z kolejnym miastem - organizatorem nowożytnych igrzysk. Zgodnie z olimpijskim protokołem wśród ruin świątyni Hery w Olimpii, grecka aktorka w asyście szesnastu młodych Greczynek odzianych w białe szaty antycznych kapłanek, dokonuje za pomocą zwierciadła wzniecenia od promieni słonecznych świętego ognia. Święty ogień przebywa różne szlaki, różne też są sposoby jego przenoszenia. Wędruje drogą lądową, morską, powietrzną, ba, nawet przesyłany jest laserem. Zapalenie znicza na stadionie olimpijskim przez ostatniego uczestnika sztafety jest najbardziej podniosłym momentem ceremonii inauguracji igrzysk. Zaszczyt zapalenia znicza przysługuje zasłużonemu, wybitnemu sportowcowi lub zawodnikom symbolizującym swoją osobą, jakąś ideę. Znicz olimpijski, płonąc przez wszystkie dni trwania igrzysk jest uroczyście wygaszany podczas ceremonii zamknięcia igrzysk. 

Hymn olimpijski

Zgodnie z protokołem i na życzenie Pierre de Coubertin'a, podczas otwarcia I Igrzysk w Atenach w 1896 r. zabrzmiał "Hymn olimpijski", wykonany przez stuosobowy chór i orkiestrę złożoną z trzystu instrumentalistów.  Hymn, grany podczas wciągania na maszt flagi z pięcioma kółkami, skomponował Grek Spyros Samaras, a słowa napisał jego rodak Kostas Palamas. Dopiero w 1957 roku  MKOl uznał go za oficjalny hymn igrzysk.

Źródła:
http://www.olimpijski.pl/Media/files/Symbole%20i%20maskotki%20olimpijskie%20M.%20Rotkiewicz.pdf
http://www.aktywnie.radiozet.pl/Nowe/Na-luzie/Symbole-igrzysk-olimpijskich.-Co-oznaczaja-CIEKAWOSTKI
https://sites.google.com/site/igrzyskaolimpijskiiee/home/symbole-olimpijskie
http://www.profesor.pl/publikacja,12143,Artykuly,Znicz-Olimpijski-historia-dzien-dzisiejszy-i-najciekawsze-wydarzenia

Tagi: symbole igrzysk olimpijskich igrzyska olimpijskie hymn olimpijski przysięga olimpijska znicz olimpijski 

Zobacz także


Z ostatniej chwili
Najnowsze
Czy będzie happy end?
wczoraj

czytaj

Nowości z Facebooka
Ninja nadchodzi!
2 dni temu

czytaj

Nowości z Facebooka
Otwarcie nowej strefy parkour
2 dni temu

czytaj

Nowości z Facebooka
Podopieczni na Mistrzostwach Polski
2 dni temu

czytaj

Nowości z Facebooka
Lato na Parkour Parku
1 tydzień temu

czytaj

Partnerzy

Pentagon Research
Format Deweloper
Synergia